رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵
  • الأحد ۲۹ جماد أول ۱۴۳۸
  • 2017 Sunday 26 February

تسهیلات تولید

در ۷‌ ماه نخست امسال نسبت به ‌مدت مشابه پارسال حدود ۵۰ درصد بیشتر وام داده است و سؤال مهم این است که آیا این میزان افزایش وام به‌معنای افزایش سهم بخش‌های مولد و اشتغال‌زایی چون صنعت، مسکن و کشاورزی است؟ به گزارش گروه اقتصاد ایران  ویکی‌پی‌جی، همشهری نوشته است:‌ بانک مرکزی در گزارشی اعلام […]

در ۷‌ ماه نخست امسال نسبت به ‌مدت مشابه پارسال حدود ۵۰ درصد بیشتر وام داده است و سؤال مهم این است که آیا این میزان افزایش وام به‌معنای افزایش سهم بخش‌های مولد و اشتغال‌زایی چون صنعت، مسکن و کشاورزی است؟

به گزارش گروه اقتصاد ایران  ویکی‌پی‌جی، همشهری نوشته است:‌ بانک مرکزی در گزارشی اعلام کرد: در ۷‌ ماه نخست امسال نسبت به ‌مدت مشابه پارسال حدود ۵۰ درصد بیشتر وام داده است و سؤال مهم این است که آیا این میزان افزایش وام به‌معنای افزایش سهم بخش‌های مولد و اشتغال‌زایی چون صنعت، مسکن و کشاورزی است؟

آمارهاي بانك مركزي نشان مي‌دهد كه از ۲۷۸هزار ميليارد تومان وامي كه بانك‌ها تا پايان مهرماه امسال داده‌اند، ۴۰٫۸درصد آن سهم خدمات و ۱۴٫۱درصد هم سهم بخش بازرگاني بوده و ۴۵درصد باقيمانده بين بخش‌هاي صنعت (۲۸٫۲درصد)، مسكن (۹٫۱درصد) و كشاورزي (۷٫۷درصد) تقسيم شده است.

بر اساس این گزارش در حالي ميزان تسهيلات بانكي در ۷‌ماه نخست امسال رشدي ۴۹٫۶درصدي داشته كه انتظار مي‌رفت با اجراي طرح موسوم به رونق و پرداخت مبلغ ۱۶هزار ميليارد تومان به بيش از ۱۳هزار بنگاه كوچك و متوسط توليدي، سهم بخش صنعت و كشاورزي افزايش يابد.

 البته بانك مركزي مي‌گويد: در ۷ماه نخست امسال ۱۱۶هزار و ۸۰۷ فقره تسهيلات به بخش صنعت و معدن با ميانگين ۴۷۱ميليون تومان پرداخت شده كه بيشترين ميزان پرداختي نسبت به ساير بخش‌ها به شمار مي‌آيد. اين در حالي است كه در بخش خدمات بالغ بر ۲ميليون و ۲۶۳هزار فقره تسهيلات با ميانگين ۵۰ميليون تومان پرداخت شده است.

بررسي آمارهاي بانك مركزي نشان مي‌دهد كه سهم بخش كشاورزي به‌عنوان يكي از بخش‌هاي مولد و اشتغال‌زاي اقتصاد ايران از كل تسهيلات بانكي در سال۹۰ از ۸٫۶درصد به ۷٫۷درصد در پايان ۷‌ماه نخست امسال كاهش يافته است. در اين مدت سهم بخش صنعت و معدن از ۳۱٫۶درصد به ۲۸٫۲درصد و مسكن و ساختمان از ۱۷درصد به ۹٫۱درصد افت كرده است.اين در حالي است كه سهم بخش بازرگاني از ۱۲درصد در سال ۹۰به ۱۴٫۱درصد در پايان مهرماه امسال رشد كرده و سهم بخش خدمات نيز از ۳۰٫۸درصد به ۴۰٫۸درصد رسيده است.

اخبار مرتبط

نظرات

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
67
روز گذشته
شمارش معکوس بازگشت رونق به بازار فولاد

جديدترين خبرها